دانشگاه های ترکیه

شهریه دانشگاه های ترکیه

شهریه دانشگاه های ترکیه

لیست موضوعات

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشور ترکیه را دارند، پس از شرکت در آزمون یوس و قبولی در آن باید در یکی از دانشگاه های این کشور ثبت نام نمایند. هر یک از این دانشگاه ها حداقل نمره ای را برای قبولی دانشجویان در این آزمون در نظر دارد. علاوه بر این، دانشگاه های ترکیه دارای دو نوع خصوصی و دولتی هستند که هزینه و شهریه هر کدام از این دو با یکدیگر متفاوت می باشند. لازم به ذکر است تا بدانید که شهریه دانشگاه های ترکیه نیز با یکدیگر کاملا متفاوت می باشند.

اگر شما هم جز دانشجویانی هستید که می خواهید در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در کشور ترکیه درس بخوانید، بهتر است که با شهریه دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه آشنا شوید. برای آشنایی با شهریه هر یک از دانشگاه های این کشور، در ادامه مقاله با ما همراه باشید. ما در ادامه مقاله هر آن چه که باید در رابطه با هزینه و شهریه دانشگاه های ترکیه بدانید را به طور مفصل و کامل بیان خواهیم کرد.

شهریه دانشگاه دولتی در کشور ترکیه

شهریه دانشگاه دولتی در کشور ترکیه

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه 

در کشور ترکیه بیش از ۲۰۰ دانشگاه وجود دارد که بسیاری از آنها دولتی بوده و توسط دولت اداره می‌شوند. پیدایش این دانشگاه ها از سال ۱۹۷۰ به بعد شکل گرفته است و پیش از آن، تنها هشت دانشگاه دولتی در این کشور وجود داشته است اما همچنان ظرفیت دانشگاه های ترکیه قادر به پذیرش دانشجویان داخلی و خارجی نیستند و برای پذیرش در آنها تلاش بسیار لازم است و قبولی در آزمون های ورودی شرط اصلی باشد.

برخی از دانشگاه‌های سراسری این کشور دانشگاه میمارستان (معمار سینان)، دانشگاه مرمره یا مرمرا، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه بغازیچی، دانشگاه استانبول، دانشگاه مدنیت، دانشگاه اک دنیز، دانشگاه قاضی، دانشگاه اژه، دانشگاه سلیمان دمیرل و دانشگاه چوکوروا هستند. به طور کلی هزینه حدودی دانشگاه های دولتی ترکیه برای مقاطع مختلف به شرح زیر هستند.

مقطع تحصیلی زبان آموزشی هزینه
کارشناسی ترکی 300 تا 800 دلار در سال

(بین 6 میلیون تا 24 میلیون تومان)

انگلیسی 500 تا 800 دلار در سال

(بین15میلیون تا 24 میلیون تومان)

کارشناسی ارشد ترکی 300 تا 600 دلار در سال

(بین6 میلیون تا 18 میلیون تومان)

انگلیسی 600 تا 900 دلار در سال

(بین17میلیون تا27 میلیون تومان)

دکتری انگلیسی 500 تا 800 دلار در سال

(بین15میلیون تا 24 میلیون تومان)

معرفی دانشگاه های دولتی ترکیه 

در ادامه برخی از دانشگاه های دولتی کشور ترکیه به اختصار بیان میکنیم.

دانشگاه دولتی معمار سینان

دانشگاه هنرهای زیبایی معمار سینان (میمارستان) یکی از معروف ترین دانشگاه­ های کشور ترکیه است که در آن تحصیل در رشته های هنری امکانپذیر می باشد. این دانشگاه در سال ۱۸۸۳ اولین آکادمی هنرهای زیبا در کل امپراطوری ترکیه بوده است که آموزش خود را در رشته ­های پرطرفدار معماری، نقاشی و مجسمه سازی به علاقمندان این رشته ها ارائه داده است.

فعالیت های این دانشگاه در حوزه دانشکده های کاملا تخصصی، مدارس و موسسه ها با پیشرفت چشمگیری داشته است به همین دلیل این دانشگاه امروزه یکی از پرطرفدارترین دانشگاه­های دولتی ترکیه است که در ۵۰ دانشگاه نخست این کشور جای میگیرد. مدارک صادر شده از دانشگاه معمار سینان مورد تأیید وزارت علوم کشور نیز هستند.

دانشگاه دولتی قاضی

دانشگاه قاضی ترکیه در سال ۱۹۲۶ توسط دولت این کشور تاسیس شد. این دانشگاه جزو اولین دانشگاه‌های دولتی است که نام خود را از رئیس جمهور محبوب ترکیه” قاضی کمال مصطفی آتاتورک” گرفته است. این دانشگاه از جدیدترین روش های آموزشی در دنیا پیروی کرده و امکانات کامل و مجهزی برای دانشجویان خود فراهم می کند که به همین دلیل بر محبویتش می افزاید.

این دانشگاه شامل ۱۱ دانشکده ، ۱ مدرسه ، ۳ مدرسه عالی فنی و حرفه ای ، ۳۵ مرکز تحقیقاتی و ۵ موسسه تحصیلات تکمیلی است. امروزه تقریبا حدود ۴۰ هزار دانشجو در دانشگاه قاضی در حال تحصیل هستند و تدریس در آن به زبان ترکی انجام می شود اما این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی خود یک دوره ساله آمادگی زبان در نظر می گیرد.

دانشگاه بغازیچی

دانشگاه بغازیچی

دانشگاه دولتی بغازیچی

کالج رابرت در سال ۱۸۶۳ میلادی تاسیس شد و پس از آن بغازیچی نام گرفت. این دانشگاه که در آخرین رتبه بندی EECA در میان ۱۰ دانشگاه برتر قرار دارد، اولین دانشگاه آمریکایی است که در خارج از ایالات متحده تأسیس شده است. بنابراین زبان مورد تدریس این دانشگاه انگلیسی می باشد. دانشگاه بغازیچی ۶ دانشکده، ۲ مدرسه و ۶ موسسه آموزشی دارد که در آن ۳۵ دوره کارشناسی، ۶۷ دوره کارشناسی ارشد و ۳۳ برنامه دکتری ارائه می‌شود.

دانشگاه دولتی مدنیت

دانشگاه مدنیت در سال ۲۰۱۰ در بخش آسیایی استانبول تاسیس شده است. این دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد و زبان تحصیل در آن، ترکی و در برخی رشته ها انگلیسی است. همچنین دانشگاه مدنیت دارای ۱۱ دانشکده، ۲ کالج، ۳ موسسه و ۱۵ مرکز تحقیقاتی می باشد.

دانشگاه دولتی استانبول

دانشگاه استانبول که یکی از معتبرترین دانشگاه های سطح جهان است در سال ۱۷۷۳ توسط سلطان مصطفی سوم تأسیس شده است. اعتبار این دانشگاه در کشور های اروپایی، آمریکایی و کانادایی بسیار زیاد بوده و دانشجویان فارغ التحصیل شده از آن از سطح علم و دانش بالایی برخوردار هستند. این دانشگاه ۱۳ دانشكده، ۵ موسسه آموزشی و یک دانشکده تحصیلات تکمیلی و زبان‌های خارجی دارد.

دانشگاه دولتی حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه ۲ پردیس دانشگاهی، ۹ دانشکده، ۲۴ مرکز تحقیقاتی، ۱۴ مدرسه، ۱ مدرسه هنر و ۱۲ موسسه علمی دارد و تحصیل در آن علی الخصوص در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی نیازمند هزینه بسیاری است اما مدرک این دانشگاه در ترکیه، ایران و دیگر کشورها از اعتبار بالایی برخوردار می باشد.

دانشگاه حاجت تپه حدودا ۵۰ هزار دانشجو دارد که از این تعداد در حدود ۲۰۰۰ نفر آن ها بین المللی هستند. این دانشگاه در حال حاضر حدود ۱۵۰ رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی و ۱۷ رشته در مقاطع بالاتر  ارائه می دهد. همچنین وزارت علوم و وزارت بهداشت کشور عزیزمان ایران تمام رشته های تدریس شده در این دانشگاه را مورد تائید خود می دانند.

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه دولتی مارمارا

دانشگاه مرمره یا مارمارا که در قرن ۱۹ میلادی تاسیس شده است در فهرست بهترین دانشگاه های استانبول قرار میگیرد. و فعالیت های آغازین خود را با کالج عالی اقتصاد و بازرگانی شروع کرده است. سپس در سال ۱۹۸۲ با کالج پزشکی و دندانپزشکی همکاری خود را شروع کرد و به اسم دانشگاه مارمارا تغییر یافت. در حال حاضر این دانشگاه دارای 17 دانشکده پزشکی و مهندسی و دانشکده های دیگر است.

دانشگاه دولتی اک دنیز

دانشگاه اک دنیز یکی از بهترین های دانشگاه های ترکیه در غرب مدیترانه می باشد که در شهر آنتالیا و منطقه ای به نام کونیاآلتی قرار گرفته است. این دانشگاه بسیار پر قدمت بوده و در حوزه های گوناگونی چون تکنولوژی، اجتماعی، هنری و بهداشت فعالیت داشته است که به همین دلیل در سال های اخیر با پیشرفت فراوانی همراه بوده است. در این دانشگاه افتخارات و گواهینامه های بسیاری در سطح بین المللی و  ملی به ثبت رسیده است. این دانشگاه جز ۲۰ دانشگاه برتر کشور ترکیه قرار میگیرد.

 

شهریه دانشگاه های ترکیه برای هریک از رشته ها

شهریه دانشگاه دولتی معمار سینان

رشته شهریه سالانه
معماری داخلی 5800 لیر
نقشه برداری شهرداری 5800 لیر
معماری 5800 لیر
مجسمه سازی 4740 لیر
هنرهای سنتی ترکیه 4740 لیر
عکاسی 4740 لیر
موسیقی 8830 لیر
سینما و تلویزیون 8830 لیر
نقاشی و هنر 4740 لیر
فلسفه 4260 لیر
زبان و ادبیات غرب 4260 لیر
زبان و ادبیات ترکی 4260 لیر
جامعه شناسی 4260 لیر

 

شهریه دانشگاه دولتی قاضی

رشته شهریه سالانه
پزشکی 52000 لیر
دندانپزشکی 18754 لیر
داروسازی 18754 لیر
مهندسی 4500 لیر

 

شهریه دانشگاه در ترکیه

 

شهریه دانشگاه در ترکیه

 

شهریه دانشگاه دولتی بغازیچی

رشته شهریه سالانه
مهندسی 18000 لیر
هنر و علوم 14000 تا 18000 لیر
اقتصاد و مدیریت 9000 لیر
زبان های خارجی 9000 لیر
علوم کاربردی 9000 لیر

شهریه دانشگاه دولتی مدنیت

رشته شهریه سالانه
پزشکی 18500 لیر
دندانپزشکی 12000 لیر
مدیریت 8000 لیر
تجارت و سرمایه گذاری بین الملل 6000 لیر
ریاضیات کاربردی 6000 لیر
حقوق 6000 لیر

 

شهریه دانشگاه دولتی استانبول

رشته شهریه سالانه
پزشکی 40000 لیر
دندانپزشکی 25000 لیر
داروسازی 20000 لیر
مهندسی 10000 تا 18000 لیر
هنر و علوم 14000 تا 18000 لیر
اقتصاد و مدیریت 9000 لیر
زبان خارجی 9000 لیر
علوم کاربردی 9000 لیر

 

پرداخت شهریه دانشگاه های ترکیه

پرداخت شهریه دانشگاه های ترکیه

شهریه دانشگاه دولتی حاجت تپه

رشته شهریه سالانه
پزشکی 50690 لیر
دندانپزشکی 18300 لیر
داروسازی 18290 لیر
مهندسی 9970 لیر
علوم 8360 لیر
حقوق 7530 لیر
اقتصاد و مدیریت 7530 لیر
علوم بهداشتی 6700 لیر
پرستاری 6200 لیر
فیزیوتراپی و توانبخشی 6700 لیر
ادبیات 6700 لیر
علوم ورزشی 6700 لیر
هنرهای زیبا 11500 لیر

شهریه دانشگاه دولتی مارمارا (مرمره)

رشته شهریه سالانه
پزشکی 32500 لیر
دندانپزشکی 30000 لیر
داروسازی 30000 لیر
مهندسی 4600 لیر

 

شهریه دانشگاه دولتی اک دنیز

رشته شهریه سالانه
پزشکی 21516 لیر
دندانپزشکی 34500 لیر
مهندسی 16600 لیر
شیمی 5510 لیر
بینایی سنجی 5510 لیر
معماری 7172 لیر
پرستاری 7172 لیر
جامعه شناسی 3586 لیر
زبان و ادبیات روسی 5150 لیر
زبان و ادبیات آلمانی 5150 لیر
ریاضی 5150 لیر
روابط بین الملل 5150 لیر
سونوگرافی 5150 لیر
مهندسی هوافضا 7172 لیر
فیزیک 5150 لیر
مدیریت 5150 لیر
مهندسی غذایی 7172 لیر

 

ویژگی تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه 

شهروندان ترکیه ای برای تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور نیاز به پرداخت شهریه ندارند و تحصیل آنها کاملاً رایگان است اما چنانچه این افراد در زمان معین موفق نشوند تحصیلات خود را به اتمام برسانند باید شهریه ترم های باقیمانده خود را تا اتمام تحصیل پرداخت نمایند در مورد متقاضیان خارجی نیز دانشگاه های دولتی این کشور با دریافت شهریه اندک دانشجویان خود را پذیرش می کنند اما قبولی دانشجویان خارجی در این دانشگاه ها به دلیل وجود آزمون ورودی از دانشگاه های خصوصی سخت تر است و به طور کلی دانشگاه های دولتی به دلیل اینکه مدرک معتبرتری نسبت به دانشگاه های خصوصی دارند، استانداردهای بالاتری برای پذیرش دانشجویان خود قرار می دهند. به همین دلیل بسیاری از متقاضیان تحصیل در دانشگاه های دولتی و معتبر ترکیه یک سال زودتر به این کشور مهاجرت می‌کنند تا در دوره های زبان ترکی و انگلیسی خود را بگذراند و با محیط این کشور بیشتر آشنا شوند دانشگاه های دولتی اغلب در حوزه های مهندسی هنر علوم کاربردی علوم آموزشی و علوم اجتماعی فعالیت می کنند.

معرفی دانشگاه های خصوصی ترکیه

همان طور که در ابتدای مقاله بیان شد، کشور ترکیه دارای دانشگاه های دولتی و خصوصی بسیاری است. لازم به ذکر است تا بدانید که 22 دانشگاه این کشور جز 50 دانشگاه برتر جهان می باشند. دانشگاه های خصوصی این کشور دارای ویژگی هایی هستند که سبب متمایز شدن این دانشگاه ها شده است که در ادامه مقاله آن ها را بیان خواهیم کرد. البته، دانشگاه های خصوصی ترکیه بسیار زیاد هستند ما بهترین و معتبر ترین آن ها را بیان خواهیم کرد. این کشور دانشگاه های خصوصی بسیاری دارد که برخی از بهترین آن ها شامل موارد زیر می باشند:

شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه

شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه

اطلاعیه:

شهریه دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه به نسبت دانشگاه‌ های دولتی گران و به نسبت دانشگاه‌ های خصوصی کشورهای دیگر اروپایی، بسیار ارزان محسوب می‌ شود.

دانشگاه خصوصی کوچ

دانشگاه کوچ (Koc University) ، در سال 1992 توسط وهبی کوچ، در شهر استانبول تاسیس شده است. دانشگاه کوچ، هم اکنون طبق رده بندی دانشگاه ‌های QS EECA ، رتبه 11 در کل جهان را دارا می باشد. لازم به ذکر است تا بدانید که این دانشگاه در رشته پزشکی، جز 500 دانشگاه برتر جهان محسوب می گردد. به همین دلیل، این دانشگاه جز یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه می باشد. دانشجویان برای ورود به این دانشگاه باید با افراد  زیادی رقابت نمایند. در حال حاضر، ده هزار دانشجو متقاضی ثبت نام و تحصیل در دانشگاه کوچ ترکیه هستند.

دانشگاه کوچ، دارای سه دانشکده و یک دانشگاه اختصاصی است و ماموریت دارد تا دانش عمومی جهانی، تحولات فکری، تکنولوژی اجتماعی و اقتصادی را تحت تاثیر قرار دهد. این دانشگاه، دومین میزان کمک های مالی تحقیقاتی را از دولت ترکیه و اروپا، دریافت می کند. علاوه بر تعدادی از دروس رشته های پرستاری و حقوق، مابقی رشته های این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می گردند. تقریبا 77 درصد افرادی که از این دانشگاه فارغ التحصیل می شوند، پس از به اتمام رساندن تحصیلات خود، از سمت سازمان های بین المللی و ملی کشور ترکیه و سایر کشورها، پیشنهادات کاری دریافت می نمایند.

دانشگاه خصوصی کوچ

دانشگاه خصوصی بزمی عالم ترکیه

دانشگاه خصوصی بزمی عالم (BEZM-İ ÂLEM VAKIF ÜNİVERSİTESİ )  یکی از بهترین دانشگاه ها خصوصی ترکیه است که در سال 2010 در شهر استانبول تاسیس شده است. این دانشگاه در رشته های پزشکی و پیراپزشکی، جز بهترین دانشگاه های این کشور می باشد. 70 درصد دروس این دانشگاه به زبان ترکی و 30 درصد دروس آن به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

لازم به ذکر است تا بدانید که نام این دانشگاه از بانویی به نام بزمی عالم که همسر سلطان محمود دوم و مادر سلطان عبدالمجید یکم، گفته شد. تربیت نیروهای متخصص، هدف از تاسیس این دانشگاه می باشد. این دانشگاه، برنامه اراسموس پلاس  (Erasmus +) را به دانشجویان خود به طور مفصل ارائه می دهد.

دانشگاه خصوصی باشکنت

دانشگاه خصوصی باشکنت  (BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ )، یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کشور ترکیه است. این دانشگاه در شهر آنکارا و توسط فردی به نام مهمت ابراهال، تاسیس شده است. تعداد زیادی از دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی، این دانشگاه را جز اولین دانشگاه های مورد انتخاب خود قرار می دهند. زیرا، این دانشگاه دارای تاسیسات ورزشی، خدمات درمانی، انواع بورس های تبادل دانشجو و …. را به آن ها ارائه می دهد.

علاوه بر این، پردیس بزرگ دانشگاه خصوصی باشکنت، برای تمامی دانشجویان خارجی خوابگاه در نظر گرفته است. دانشگاه باشکنت در شهرهای مختلفی همچون: ازمیر، آدانا، آلانیا، قونیه و استانبول مراکز تحقیقاتی دارد. لازم به ذکر است تا بدانید که دانشجویان برای ورود و ثبت نام در این دانشگاه نیز همانند سایر دانشگاه های ترکیه، باید در کنکور یوس شرکت نمایند. نمرات این دانشجویان در آزمون یوس باید از 90 بیشتر باشد. در این صورت، به مبلغ کل شهریه آن ها 30 درصد تخفیف خواهد خورد.

 

جهت اطلاع از زمان و محل برگزاری کنکور یوس در ایران، بر روی لینک کلیک راست کنید.

دانشگاه اوکان استانبول

دانشگاه اوکان استانبول، به عنوان کوچک ترین اما فعال ترین دانشگاه خصوصی ترکیه در بین افراد شناخته شده است. این دانشگاه در سال 1999 تاسیس شد اما، از سال 2003 دانشجو پذیرفت. این دانشگاه دارای رشته های تحصیلی بسیاری در مقاطع تحصیلی مختلفی است و دارای رتبه 86 ترکیه می باشد. هدف از تاسیس دانشگاه اوکان استانبول، تحصیل و پژوهش در زمینه های فرهنگی، ورزشی، اجتماعی و …. می باشد.

لازم به ذکر است تا بدانید که دانشگاه اوکان، دارای 10 دانشکده، 3 موسسه، تعدادی مراکز تحقیق و مدرسه می باشد. دانشجویان این دانشگاه دروس خود را به دو زبان ترکی و انگلیسی می خوانند. دانشجویان از طریق قبول شدن در آزمون های ورودی این دانشگاه اعم از آزمون یوس و  ales می توانند در این دانشگاه ثبت نام نمایند. حداقل نمره قبولی در آزمون یوس این دانشگاه در تمامی رشته ها، 80 می باشد.

دانشگاه اوکان استانبول

دانشگاه یدی تپه

دانشگاه یدی ‌تپه (Yeditepe University) ، در سال 1996 در کشور ترکیه و در شهر استانبول تاسیس شده است. این دانشگاه، جز اولین دانشگاه هایی است که رشته های تحصیلی خود را با زبان انگلیسی تدریس می کرده است. البته، برخی از دانشجویان بین المللی، می توانند دروس خود را با چهار زبان، ترکی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی، آموزش ببینند. این دانشگاه دارای 700 توافق نامه همکاری با دانشگاه های مختلف جهان می باشد.

دانشگاه یدی تپه بنا به دلایل مختلفی همچون: داشتن رتبه بالا از نظر سلامتی، برطرف کردن نیازهای تفریحی و ورزشی، تامین اقامت دانشجویان و … جز محبوب ترین دانشگاه های ترکیه می باشد. لازم به ذکر است تا بدانید که دولت ترکیه هیچ گونه کمک مالی به این دانشگاه نمی کند و مدیریت آن بر عهده مسئولین و مدیر دانشگاه می باشد. این دانشگاه دارای 3 موسسه تحصیلات تکمیلی و 13 دانشکده است.

اطلاعیه:

مدارک اعطایی دانشگاه‌ های ترکیه بین‌المللی است و برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه، شهریه مورد نظر را در اقساط مختلف دریافت می‌ کنند.

دانشگاه خصوصی آتیلیم

دانشگاه خصوصی آتیلیم ( ATILIM ÜNİVERSİTESİ ) ، در سال 1997 در شهر آنکارا ترکیه تاسیس شده است. این دانشگاه در سال 2020-2021 توسط وزارت علوم کشور عزیزمان ایران، تایید شده است. هدف از تاسیس این دانشگاه، آموزش با کیفیت بالا، ترسیم آینده ای روشن برای کشور ترکیه و تولید علم و تکنولوژی می باشد. دانشگاه آتیلیم ترکیه با کشورهای بسیاری قرارداد دارد که برخی از آن ها شامل موارد زیر می باشند:

 • فرانسه
 • آلمان
 • ایتالیا
 • اسپانیا
 • جمهوری چک
 • هلند
 • دانمارک

علاوه بر دانشگاه های ذکر شده، کشور ترکیه دارای دانشگاه های خصوصی دیگری نیز می باشد. برای اطلاع و آشنایی با تمامی دانشگاه های خصوصی این کشور، می توانید با مشاوران ما در یوسلند ارتباط برقرار کنید. مشاوران ما تمامی اطلاعات این دانشگاه ها و شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه را به شما عزیزان بیان خواهند کرد.

 

 

دانشگاه خصوصی آتیلیم

 

ویژگی های تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

برخی از افراد فکر می کنند که دانشگاه های آزاد و خصوصی نسبت به دانشگاه های دولتی، کیفیت آموزشی و سطح علمی پایینی دارند. اما، بر خلاف تفکر عموم افراد، دانشگاه های خصوصی ترکیه، کیفیت آموزشی و علمی پایینی ندارد. این دانشگاه ها در کشور ترکیه دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که برخی از مهم ترین آن ها شامل موارد زیر می باشند:

 • شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی ارزان تر می باشد.
 • تعداد زیادی از دانشگاه های خصوصی ترکیه دارای اعتبار بین المللی هستند.
 • دانشجویان مقطع دکتری این دانشگاه های می توانند از طریق مشارکت در پروژه های تحقیقاتی، درآمد داشته باشند.
 • اغلب دانشگاه های خصوصی این کشور بورسیه های تحصیلی، اسکالرشیپ های تحصیلی و فاندهای تحصیلی را ارائه می دهند. اگر نمی دانید که چگونه باید فاند تحصیلی بگیرید، نگران نباشید. زیرا، می توانید از طریق مطالعه مقاله زیر با نحوه دریافت انواع آن ها آشنا شوید.

 

جهت مطالعه مقاله چگونه فاند تحصیلی بگیریم؟ بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه برای هر یک از رشته ها

حال که با بهترین و معروف ترین دانشگاه های ترکیه آشنا شدید، بهتر است که با مبلغ شهریه هر یک از آن ها نیز آشنا شوید. البته، به یاد داشته باشید که شهریه در هر یک از رشته های تحصیلی این دانشگاه ها متفاوت می باشد. همچنین، هر سال به شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه و هر یک از رشته ها این دانشگاه ها، 7 درصد اضافه خواهد شد. علاوه بر این، بنا به دلایل مختلفی همچون تورم، ممکن است که مبالغ شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه نیز تغییر کند. اما، ما در ادامه شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه را به اختصار به شما عزیزان بیان خواهیم کرد.

شهریه دانشگاه کوچ در رشته های مختلف

رشته تحصیلی

شهریه هر رشته به دلار

دانشکده پرستاری

19500 دلار

دانشکده علوم

19500 دلار

دانشکده مهندسی

19500 دلار

دانشکده حقوق

19500 دلار

دانشکده پزشکی

26500 دلار
دانشکده علوم اداری و اقتصادی

19500 دلار

دانشکده علوم اجتماعی و انسانی

19500 دلار

 

شهریه دانشگاه کوچ در رشته های مختلف

شهریه دانشگاه بزمی عالم در رشته های مختلف

 

رشته تحصیلی

شهریه هر رشته به لیر
دندانپزشکی

98000 لیر

داروسازی

80000 لیر
پزشکی

102000 لیر

کادر درمان

60000 لیر

پرستاری

50000 لیر

شنوایی سنجی

60000 لیر

مدیریت بهداشت

50000 لیر

فیزیوتراپی

60000 لیر

 

شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه همچون باشکنت

رشته تحصیلی

شهریه هر رشته به لیر

دانشکده پزشکی

100000 لیر

دانشکده مهندسی

75000 لیر

دانشکده دندانپزشکی

100000 لیر

دانشکده داروسازی

85000 لیر

دانشکده حقوق

75000 لیر

دانشکده هنر، معماری و طراحی

70000 لیر

دانشکده آموزش

70000 لیر

دانشکده ارتباطات

70000 لیر
دانشکده علوم و ادبیات

70000 لیر

دانشکده اقتصاد و علوم مدیریت

70000 لیر
دانشکده زبان انگلیسی

65000 لیر

دانشکده علوم بهداشت

70000 لیر

دانشکده زبان ترکی

12000 لیر

دانشکده علوم بازرگانی

70000 لیر

 

شهریه دانشگاه اوکان استانبول در تمامی رشته های تحصیلی

رشته تحصیلی

شهریه هر رشته به زبان ترکی به دلار شهریه هر رشته به زبان انگلیسی به دلار

دندانپزشکی

17500 دلار

18500 دلار

داروسازی

24000 دلار

25000 دلار

حقوق

6400 دلار

6500 دلار

پزشکی 19500 دلار

20500 دلار

اقتصاد و امور مالی __

4800 دلار

مدیریت کسب و کار

4600 دلار

4800 دلار

روابط بین الملل

4600 دلار

4800 دلار

لجستیک و حمل و نقل بین الملل

4600 دلار

4800 دلار

تجارت بین الملل

4600 دلار

4800 دلار

امور مالی بین الملل

4600 دلار

6500 دلار

مهندسی اتوموتیو

__

4800 دلار

مهندسی عمران

4600 دلار

4800 دلار

مهندسی کامپیوتر

__

4800 دلار

مهندسی برق و الکترونیک

4800 دلار

4800 دلار

مهندسی صنایع

4600 دلار

4800 دلار

مهندسی زیست ژنتیک

__

4800 دلار

مهندسی مکانیک

__

4800 دلار

مهندسی نرم افزار

__

4800 دلار

معماری

4600 دلار

4800 دلار

سینما و تلویزیون

4600 دلار

__

طراحی ارتباطات بصری

4600 دلار

__

طراحی داخلی

4600 دلار

__

روانشناسی

8000 دلار

8400 دلار

ترجمه و تفسیر زبان چینی، انگلیسی و روسی

4600 دلار 4600 دلار

رشد کودکان

4600 دلار

4900 دلار

موسیقی

4600 دلار 4800 دلار

تئاتر

4600 دلار

4800 دلار

مدیریت ورزشی

4600 دلار

4800 دلار

آموزش خلبانی

___

8000 دلار

 

شهریه دانشگاه اوکان استانبول در تمامی رشته های تحصیلی

 

شهریه دانشگاه یدی تپه در تمامی رشته های تحصیلی

رشته تحصیلی

شهریه هر رشته به دلار
پزشکی

27000 دلار

دندانپزشکی

27500 دلار
داروسازی

18500 دلار

پرستاری

8500 دلار

فیزیوتراپی

8500 دلار

اقتصاد

10500 دلار

حقوق

14500 دلار

مدیریت دولتی

10500 دلار
مدیریت بازرگانی

10500 دلار

مدیریت تجارت بین الملل

10500 دلار

مدیریت بازرگانی بین الملل

10500 دلار
ریاضیات

10500 دلار

زبان و ادبیات ترکی

10500 دلار

تاریخ

10500 دلار

علوم سیاسی و روابط بین الملل

10500 دلار

رادیو سینما و تلویزیون

10500 دلار

معماری

10500 دلار
مهندسی صنایع

12500 دلار

مهندسی عمران

12500 دلار

مهندسی کامپیوتر

12500 دلار

مهندسی تغذیه

12500 دلار

مهندسی پزشکی

12500 دلار

گرافیک

9500 دلار
زیست شناسی و ژنتیک

12500 دلار

مدیریت هتل و جهانگردی

9500 دلار

مد و طراحی لباس

9500 دلار

 

شهریه دانشگاه آتیلیم در تمامی رشته های تحصیلی

رشته های تحصیلی

شهریه و هزینه هر رشته به دلار

پزشکی

15000 دلار

فیزیوتراپی

9800 دلار

خلبانی

9800 دلار

روابط عمومی

9800 دلار

حقوق

9800 دلار

تغذیه

9800 دلار

توریست و جهانگردی

9800 دلار

روابط بین الملل

9800 دلار

تجارت بین الملل

9800 دلار

علوم سیاسی

9800 دلار

مدیریت بازرگانی

9800 دلار

امور مالی

9800 دلار

معماری

9800 دلار

مهندسی برق

9800 دلار

مهندسی مکانیک

9800 دلار

مهندسی صنایع

9800 دلار

مهندسی نرم افزار

9800 دلار

مهندسی کامپیوتر

9800 دلار

مهندسی عمران

9800 دلار

روانشناسی

9800 دلار

ادبیات انگلیسی

9800 دلار

طراحی گرافیک

9800 دلار

 

 

شهریه دانشگاه آتیلیم در تمامی رشته های تحصیلی

عوامل موثر در شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه

هم اکنون که با تمامی دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه و هزینه ثبت نام آن ها آشنا شدید، ممکن است سوال کنید که چه عواملی در کاهش و یا افزایش شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه موثر می باشند؟ مقدار و میزان شهریه در دانشگاه های این کشور تحت تاثیر سه عامل مهم می باشد. در واقع، این سه عامل باعث کاهش و یا افزایش شهریه دانشگاه های ترکیه هستند. این سه عامل تاثیر گذار، شامل موارد زیر می باشند:

 • نوع دانشگاه ( دانشگاه خصوصی باشد و یا دانشگاه دولتی باشد.)
 • مقطع تحصیلی هر دانشجو ( یک دانشجو در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری باشد.)
 • رشته تحصیلی هر یک از دانشجویان ( هر یک از رشته های تحصیلی دارای شهریه ای متفاوت می باشند.)

 

اطلاعیه مهم:

خوابگاه‌ های کشور ترکیه خصوصا در آنکارا هزینه‌ های مقرون به صرفه‌ ای دارند و یک وعده غذای رایگان را برای دانشجویان در نظر می‌ گیرند که این مورد به تنهایی می‌ تواند هزینه‌ های ماهانه زندگی دانشجویی و هزینه دانشگاه های خصوصی ترکیه را به حداقل برساند.

 

خلاصه مطلب

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان را با شهریه دانشگاه های ترکیه به طور کامل و مفصل آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که بهتر است پیش از انتخاب هر یک از دانشگاه های دولتی و یا خصوصی این کشور، با یک مشاور ماهر و متخصص کمک بگیرید. زیرا، مشاوران از میزان شهریه و نوع هر دانشگاه به طور کامل و دقیق اطلاع دارند. همچنین، علاوه بر دانشگاه های ذکر شده، دانشگاه های دیگری نیز وجود دارند که می توانید برای اطلاعات کامل شهریه دانشگاه های ترکیه از مشاوران دریافت کنید.

مشاوران ما در یوسلند با چندین سال سابقه و تجربه ای درخشان می توانند شما عزیزان را در این زمینه یاری کنند. اگر در این زمینه سوالی دارید و یا به کمک نیاز دارید، برای ما کامنت بگذارید. همکاران ما در کم ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ داده و شما را یاری خواهند کرد.

 

 

جهت دانلود فایل pdf مقاله کلیک کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *