آزمون YOS

سایت یوس

سایت یوس

سایت یوس برای ثبت نام و کسب اطلاعات مورد نیاز شما مشخص شده است. در سایت یوس یک سری اطلاعات از نحوه ثبت نام در آزمون و نحوه شرکت در آزمون منتشر می شود که لازم است کلیه داوطلبان از آن اطلاعات لازم را بدست آورند. زیرا در صورت عدم اطلاع از این موارد ممکن است با مشکلات بعدی مواجه شوند. به طور مثال اینکه چه قوانینی برای شرکت در آزمون وجود دارد، چه وسایلی باید همراه داوطلبان باشد و چه مدارکی در سر جلسه از آن ها خواسته می شود و بسیاری موارد دیگر همگی در سایت یوس منتشر خواهند شد.

اگر برای ثبت نام در سایت yos و یا نحوه کسب اطلاعات نیاز به راهنمایی های بیشتری دارید، می توانید در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم. ما در ادامه این مطلب قصد داریم به تمامی سوالات شما در این مورد پاسخ دهیم.

 

آیا سایت یوس به صورت واحد برای دانشجویان وجود دارد؟

برخی دانشجویان تصور می کنند که یک سایت یوس به صورت واحد برای آن ها وجود دارد که می توانند برای اطلاع از جزییات این آزمون و یا سایر اطلاعات وارد آن شوند. در حالی که این موضوع صادق نیست و از آنجایی که هر دانشگاه آزمون یوس را به صورت جداگانه برگزار می کند نیاز است دانشجویان برای اطلاع از این آزمون وارد سایت دانشگاهی شوند که قصد دارند در آزمون آن شرکت کنند. پس سایت یوس همان سایت های رسمی دانشگاه های مختلف ترکیه است.

کاربران گرامی، برای ثبت نام آزمون یوس کلیک کنید و با ما همراه باشید.

آزمون  YÖS برای دانشجویان خارجی در ترکیه

آزمون YÖS آزمون ورودی دانشجویان خارجی در دانشگاه های ترکیه است. این آزمون به دانشجویان امکان می دهد در رشته هایی مانند پزشکی، حقوق، روانشناسی، داروسازی، مهندسی مکانیک، معماری و غیره در ترکیه تحصیل کنند.

در بیشتر موارد، آزمون YOS شامل 80 سوال است. 45 سوال مربوط به موضوعات سوالات هوش بوده و 35 سوال دیگر مربوط به سوالات ریاضی می شود.

 

مراحل ثبت نام در سایت یوس

در سایت یوس که البته همان سایت دانشگاه های مختلف است مراحل ثبت نام در این آزمون آورده شده است.

برای اینکه بتوانید در آزمون YÖS ثبت نام کنید، ابتدا باید شرایط YÖS را برآورده کنید.

اگر شرایط لازم را دارید، مراحل زیر را دنبال کنید. ثبت نام آزمون YÖS شامل چهار مرحله است:

مرحله اول: رزرو قبلی

برای ثبت نام به سایت یوس دردانشگاه های مربوطه مراجعه کنید:

در بسیاری از دانشگاه ها می توانید به صورت آنلاین ثبت نام کنید که برای این کار شما به یک آدرس ایمیل معتبر نیاز دارید.

در پیش ثبت نام باید فرم ثبت نام را تکمیل و ارسال کنید. در این فرم ثبت نام باید شهری که می خواهید در آن آزمون شرکت کنید را انتخاب نمایید.

باید پاسپورت خود را اسکن کرده و در سیستم آپلود کنید.

پس از ارسال فرم، یک ایمیل تایید دریافت خواهید کرد.

پس از دریافت تاییدیه، یک شماره درخواست به شما داده می شود و حساب کاربری شما در دانشگاه راه اندازی خواهد شد.

بعد از اینکه حساب کاربری شما فعال شد، باید یک نام کاربری و رمز عبور تعیین کنید.

پس از فعال سازی، یک ایمیل تایید برای شما ارسال می شود و فرآیند ثبت نام واقعی آغاز خواهد شد.

نحوه ثبت نام در سایت یوس

نحوه ثبت نام در سایت یوس

مرحله دوم: ثبت نام

پس از انجام موفقیت آمیز مراحل پیش ثبت نام در آزمون YÖS، ایمیلی حاوی مراحل ثبت نام دریافت خواهید کرد.

در مرحله بعد مهم است که پاسپورت خود را قبلا آپلود کرده باشید. شهر محل امتحان هم باید وارد شود.

سپس با فرآیند پرداخت آشنا می شوید.

امکان پرداخت با کارت اعتباری وجود دارد. با این حال، شما می توانید پول را از طریق حواله بانکی ارسال کنید. انتقال باید در سیستم آپلود شود.

پس از انجام موفقیت آمیز پرداخت، باید منتظر بمانید تا پنجره تایید ظاهر شود. با انتقال، این فرآیند کمی بیشتر از پرداخت با کارت اعتباری طول می کشد.

سپس پیامی مبنی بر تایید پرداخت دریافت خواهید کرد و تایید می شود که ثبت نام شما در آزمون YÖS با موفقیت انجام شده است.

مرحله 3: ثبت نام را بررسی کنید

شما می توانید وضعیت ورود خود را در سیستم پیگیری کنید. برای تغییر تاریخ های آزمون YÖS می توانید این را در سیستم پیگیری کنید. اطلاعات بیشتر در مورد آزمون YÖS آنها نیز در سیستم موجود است.

مرحله چهارم: شرکت در آزمون

ثبت نام قبلا با فرآیند سوم تکمیل شده است. برای شما ایمیلی مبنی بر تکمیل کارت شرکت در آزمون ارسال خواهد شد. اگر ایمیلی دریافت نکردید، سیستم را بررسی کنید.

برای اطلاعات بیشتر از هزینه ثبت نام آزمون یوس کلیک کنید.

چند دانش آموز در آزمون YÖS شرکت می کنند؟

بر اساس گزارش YÖK، در مجموع 39037 متقاضی در آزمون YÖS سال 2017 شرکت کردند. در دو سال گذشته تعداد “دانشجویان خارجی” در ترکیه دو برابر افزایش یافته است. بین سال های 2018 تا 2024، 100000 دانش آموز پیش بینی می شود که در این آزمون شرکت نمایند.

آزمون YÖS و مدرک دبیرستان

در سایت یوس دانشگاه های مختلف، اطلاعات متفاوتی در رابطه با  معدل و مدرک دبیرستان آمده است. اما به صورت کلی می توان گفت معدل دبیرستان تاثیری در آزمون YÖS ندارد و نمره نهایی یک عامل در نظر گرفته شده است. در نتیجه، تنها نتایج آزمون YÖS برای درخواست در دانشگاه های ترکیه مورد نیاز است.

تنها شرط لازم این است که آنها در واقع دیپلم دبیرستان داشته باشند که در ترکیه با “لیسه دیپلماسی” برابری می شود. دانش آموزان دارای مدرک Abitur، Abitur و همچنین Acik Lise مجاز به شرکت در آزمون هستند.

آیا آزمون YÖS دشوار است؟

اولاً، نمی توانید مستقیماً قضاوت کنید که آیا آزمون YÖS دشوار است یا خیر. این می تواند از دانش آموزی به دانش آموز دیگر متفاوت باشد. می توانید به سوالات آزمون YÖS نگاهی بیندازید و خودتان به این سوال پاسخ دهید.

در این مورد می توانیم به شما بگوییم که به صورت کلی آزمون یوس برای دانش آموزان ایرانی سطح معمولی داشته و جزء آزمون های سخت محسوب نمی شود.

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که درجه سختی سوالات آزمون YÖS از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است، به عنوان مثال سوالات دانشگاه استانبول ساده تر از سوالات دانشگاه ازمیر است.

جدا از اینکه چه دانشگاه هایی آزمون YÖS یا SAT را می پذیرند، دانشگاه های دیگری نیز وجود دارند که با هر دو آزمون YÖS و SAT دانشجو می پذیرند.

اعتبار آزمون YÖS برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه تنها یک سال است پس حتما در طول آن پذیرش دانشگاه خود را بگیرید.

آزمون YÖS چیست؟

از آنجایی که در ترکیه آزمون های پذیرش بسیاری مانند آزمون SAT، آزمون TUS، آزمون ALES، آزمون GRE، آزمون GMAT و آزمون YÖS وجود دارد، اما یکی از مهم ترین و محبوب ترین این آزمون ها، آزمون YÖS می باشد.

قبل از هر چیز باید توجه داشته باشیم که آزمون YÖS برای تمامی دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند طراحی شده است و هر دانشگاه از قبل برنامه ای برای جذب دانشجویان بین المللی بر اساس تعداد دانشجوی مورد نظر خود دارد.

تا نزدیک به ده سال این آزمون جامع و جهانی بود، اما از سال 2012 هر دانشگاه این آزمون را جداگانه برگزار می کند.

آزمون YÖS کلید پذیرش در تمامی رشته ها در دانشگاه های ترکیه است که برای قبولی باید نمره مورد نیاز در آن را کسب کنید.

شما باید برای آزمون YÖS ارائه شده توسط دانشگاهی که می خواهید در آن تحصیل کنید درخواست دهید و نمره خوبی کسب نمایید.

البته تعدادی از دانشگاه ها در ترکیه وجود دارند که دانشجویان خود را از طریق آزمون دیگری به نام SAT انتخاب می کنند.

از جمله مهم ترین دانشگاه هایی که از طریق آزمون YÖS دانشجو نمی پذیرند عبارتند از:

  • دانشگاه فنی خاورمیانه
  • دانشگاه کوک
  • دانشگاه بوغازیچی
  • دانشگاه یدیتپه
  • دانشگاه فنی استانبول
  • دانشگاه بیلکنت
  • دانشگاه سابانچی
سایت yos

سایت yos

YÖS به چه زبانی ارائه می شود؟

زبان آزمون YÖS بستگی به انتخاب شما دارد، شما می توانید بین ترکی یا انگلیسی هر کدام که برای شما راحت تر است را انتخاب کنید و حتی این امکان برای برخی از دانشگاه ها وجود دارد که زبان هایی مانند فرانسوی را برای شرکت در آزمون انتخاب کنند.

اما به طور کلی نیازی به نگرانی در مورد زبان این آزمون نیست، زیرا پاسخگویی به سوالاتی مانند ریاضی، هوش یا مهندسی نیازی به دامنه وسیع لغات در هیچ زبانی ندارد و تنها کاری که باید انجام دهید این است که به آن مهارت داشته باشید.

آزمون YÖS چه زمانی است؟

از سال 2012، هر دانشگاهی امتحان YÖS خود را برگزار می کند، بنابراین آزمون YÖS یک آزمون جهانی نیست، هر دانشگاه در زمان ثبت نام زمان خاصی را برای آزمون YÖS تعیین می کند و شما باید در آزمون دانشگاهی شرکت کنید که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید.

شما می توانید در حدود بهمن ماه در این آزمون ثبت نام کنید و هر دانشگاه برای داشتن برنامه زمانی مناسب، تقریباً از اواسط فروردین تا اوایل خرداد هر سال این آزمون ها را در مدت دو ماه برگزار می کند.

البته از سال 2020 که جهان تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفت، این آزمایش نیز تحت تاثیر قرار گرفت و هم زمان ثبت نام و هم زمان تست های انجام شده در آن سال تغییر کرده و اغلب با تاخیر انجام می شود.

برای اطلاعات بیشتر از زمان ثبت نام آزمون یوس کلیک کنید.

آزمون YÖS چند بار در سال برگزار می شود؟

دقت در زمان برگزاری آزمون بسیار مهم است، زیرا این آزمون چندین بار در سال گرفته نمی شود و هر دانشگاهی فقط سالی یک بار آزمون YÖS را برگزار می کند، بنابراین اگر امتحان امسال را از دست دادید، باید منتظر بمانید و برای سال آینده دوباره درخواست کنید. در سایت یوس برای هر دانشگاه می توانید این مورد را نیز ملاحظه کنید.

با این حال، برخی از دانشگاه ها مانند کاپادوکیا، کارابوک، باشکنت، آیدین، یلدیز تکنیک و سایر دانشگاه ها ممکن است بیش از یک بار در سال آزمون YÖS را برگزار کنند.

سوالات آزمون YÖS

سرفصل سوالات آزمون YÖS از سه مبحث ریاضی، مهندسی و هوش، میباشد که این سوالات ممکن است در مجموع 80 الی 100 مورد باشند.

1- سوالات هوش

تعداد سوالات IQ معمولاً بیشترین است و تقریباً نصف سؤالات (از 45 تا 55 سؤال) است.

بر خلاف نام این بخش، در حل آن نیاز به هوش زیادی ندارد، زیرا سوالات تست هوش به راحتی با تکرار و تمرین توسط هر فردی با هوش عادی قابل پاسخگویی است.

2- سوالات ریاضی

قسمت بعدی مربوط به سوالات بخش ریاضی است که حدود 30 سوال را شامل می شود.

اگر تعداد کل سوالات 100 سوال باشد، سوالات این قسمت به 45 سوال افزایش می یابد.

سوالات این قسمت شامل مباحث پایه ریاضی می باشد که از توابع، مثلثات و لگاریتم شروع می شود و با حرکت به سمت مشتقات و انتگرال ها، تمامی این مباحث در دوران دبیرستان گنجانده می شود، البته این قسمت نسبت به بقیه قسمت ها دشوار است، اما با مطالعه منابع اصلی این آزمون، بدون شک آسان خواهد بود.

3- سوالات هندسه

حداقل تعداد سوالات مربوط به این بخش بین 5 تا 10 است.

مباحث شامل اصول اولیه هندسه، یعنی زوایا، دایره ها، مثلث ها و شباهت های بین آنها، هندسه فضایی و غیره است.

از آنجایی که این بخش دارای تعداد کمی سوال است، ممکن است بسیاری از افراد آن را نادیده بگیرند، مزیت استراتژیک شما می تواند کسب نمرات بیشتر در این بخش باشد، بنابراین در مطالعه هندسه تردید نکنید، زیرا این پنج سوال ممکن است دلیل برتری شما از رقبای خود باشد. .

نحوه قبولی در آزمون YÖS

علاوه بر عوامل اصلی مورد نیاز برای قبولی در هر آزمونی مانند برنامه ریزی، تمرکز و مطالعه.

قبولی در آزمون YÖS نیز مستلزم داشتن کتاب های مورد نیاز است و همچنین می توانید در کلاس هایی که کتاب های این آزمون را تدریس می کنند شرکت کنید.

این کتاب‌ها در کلاس‌های حضوری یا حتی آنلاین تدریس می‌شوند و شما با گذراندن یک دوره شش تا نه ماهه مهارت کافی خواهید داشت.

قوانین در طول آزمون YÖS

پس از ثبت نام در آزمون در سایت دانشگاه از فرم آزمون کپی بگیرید، به غیر از این برگه چیزی نبرید، به اصل پاسپورت، مداد، پاک کن و ساعت نیز نیاز خواهید داشت.

هر گونه تصور تقلب در این آزمون را از خود دور کنید، شاید بدترین اتفاقی که ممکن است برای تحصیل شما در ترکیه بیفتد تقلب یا صحبت با کسی در طول امتحان باشد، در این صورت ممکن است از سیستم آموزشی ترکیه حذف شوید و ضرر کنید.

شرکت در آزمون YÖS اصول خود را دارد و باید به موارد مهم توجه کنید تا زحمات چندین ماهه شما هدر نرود.

در اینجا موارد مهمی وجود دارد که باید در مورد آزمون YÖS در ذهن خود داشته باشید:

حتما اصل پاسپورت خود را به همراه داشته باشید و تاریخ انقضای آن را بررسی کنید.

سایت آزمون را از قبل بررسی کنید و بهترین و سریع ترین زمان ممکن را انتخاب کنید.

آزمون تحت کنترل شدید است و درهای محل آزمون به موقع بسته می شود.

برای دانلود pdf مطلب کلیک کنید.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی اطلاعات آمده در سایت یوس دانشگاه های مختلف بپردازیم و به شما کمک کنیم تا بتوانید از این اطلاعات نهایت استفاده را ببرید. اگر پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در رابطه با آدرس سایت yos و یا به صورت کلی آزمون یوس داشتید، می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *